Dikmen Vadisi’nde Anlaşma Sağlandı

Ankara’da uzun yıllar kentsel dönüşüm bekleyen Dikmen Vadisi’nde düğüm çözüldü. Dikmen Vadisi son etapta hak sahiplerinden sonra, tapu tahsis belgesi olmayan gecekondu sahipleri de mağdur edilmeyecek,TOKİ’den ev sahibi olabilecekler.
Dikmen Vadisi 4. ve 5. Etap olarak bilinen ve Dikmen Vadisi Son Etap olarak adlandırılan bölgede yıllardır Belediye ile burada hak sahibi olmadan oturan bir grup arasında devam eden sürtüşme geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in girişimleriyle yeni bir boyut kazanmıştı.
Başkan Gökçek burada oturan ve hak sahibi olmayanların temsilcileriyle yaptığı görüşmede, “Size iki seçenek sunuyorum. Birincisi Doğukent’te taksitle ucuz arsa, biri de TOKİ konutlarından taksitle ev. Bunun dışında üçüncü bir seçenek ben istesem dahi yasal olarak mümkün değil.” diyerek teklifini iletmiş ve “Bu önerileri kabul ettiğiniz takdirde her türlü kolaylığı size sağlarız.” demişti.
Bunun üzerine Dikmen Vadisi temsilcileri de diğer vatandaşlarla teklifi görüşerek bir karar vereceklerini bildirmişti. Bu görüşmenin ardından belediye yetkilileri ile Dikmen Vadisi temsilcilerinin birkaç kez bir araya gelerek sürdürdükleri görüşmeler sonucunda Dikmen Vadisi’ndeki sorun tatlıya bağlandı. Yapılan görüşmeler sonucunda varılan anlaşmalar Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oturumuna getirilerek kararlaştırıldı.
Ankara  Büyükşehir Belediye Meclisi 2. Başkan Vekili Davut Erdem, başkanlığında gerçekleştirilen Meclis toplantısında, ‘Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projeleri’ kapsamında Dikmen Vadisi son etap hakkındaki başkanlık yazısı Meclis tarafından kabul edildi.
Başkanlık yazısına göre, daha önce alınan kararlar doğrultusunda Dikmen Vadisi Son Etap Projesi ile ilgili uygulamaların devam etmesine karar verildi.
Meclis kararıyla kaçak gecekondu sahiplerine talepleri halinde, Doğukent Projesi içerisinde mülkiyeti belediyeye ait B tipi konut parsellerinden 200 metrekare arsa tahsisi yapılması öngörülüyor. Hak sahibi olmayan gecekondu sahibinin tesis müştemilat ve ağaç bedelleri kıymet takdir komisyonunca belirlenerek, kıymet takdir bedelinin yüzde 10’u enkaz bedeli olarak hesaplanarak gecekondu sahibi adına TOKİ’ye, veya arsa alırsa peşinat olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenecek.
BİNALAR YÜZDE 60 ORANINDA TAMAMLANDI 
Daha önce Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projeleri’nde yer alan hak sahiplerine verilmek üzere TOKİ’ye ait Mamak ilçesi Kusunlar bölgesinde yapımı devam eden sosyal konutlar için protokol yapılması karara bağlanmış ve karar doğrultusunda ilgili protokol imzalanmıştı.
Sözü edilen binaların yüzde 60 oranında tamamlandığı kaydedildi.

Benzer Prefabrik Modelleri

  • 2B Yasası İnşaat Sektörünü Rahatlatacak2B Yasası İnşaat Sektörünü Rahatlatacak Kamuoyunda 2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satılmasını öngören yasa tasarısında son aşamaya gelindi. Bakanlar Kurulu'nun onayının ardından TBMM'ye sunulacak tasarı ile […]
  • Belgesi Olmayana İnşaat YasakBelgesi Olmayana İnşaat Yasak Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'ndan(TESK) yapılan açıklamaya göre 1 Ocak 2012 tarihinden sonra ustalık belgesi olmayanların inşaatlarda çalışamayacağı belirtildi. Türkiye […]
  • Yalıtımsız Binalar İle Yılda 13.7 Milyar TL İsrafYalıtımsız Binalar İle Yılda 13.7 Milyar TL İsraf Yalıtımsızlığın bedeli, Enerji Bakanlığı bütçesinin 30 katına eşdeğer Ülkemizde yalıtım konusunda yeterli düzeyde bilinç olmadığı için her yıl 13 milyar 700 milyon TL’yi boşa harcıyor […]
  • Prefabrik Evler Hakkında Aklınıza takılanlarPrefabrik Evler Hakkında Aklınıza takılanlar SORU: Binanın yaklaşık kullanım süresi nedir? Prefabrik binalımızda kullanılan ana malzeme Betopan’dır. Üretici firma Ankara TEPE  gurubu olup malzemeyi dış doğa şartlarına karşı 50 yıl […]
  • Deprem Konutları 2 Yıl Ödemesiz OlacakDeprem Konutları 2 Yıl Ödemesiz Olacak Edremit ilçesinin hemen kuzeyinden başlayan 41 kilometrelik Çevre yolunun çevresinde belirlenen sağlam bölgelerin kullanılacağını açıklayan Bayraktar, bu konuda ince eleyip sık […]

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.