Turkiyen’in En İyi Sektörü Prefabrik Evler

Esenyurt’taki Marmara Park Alışveriş Merkezi inşaatında 11 işçinin yaşamını yitirdiği çadır faciası sonrası gözler konteynır ve prefabrik üreticilerine çevrildi. Önümüzdeki dönemde konteynırlara olan talebin artması bekleniyor.

Kimi evini geçindirmek, kimi askere giden oğluna harçlık gönderebilmek, kimi düğün yapabilmek için Marmara Park AVM inşaatında çalışan 11 işçi, kaldıkları çadırın yanması nedeni ile yaşamını yitirdi. Esenyurt’taki facidan önce Van’da da deprem sonrası kurulan çadırlar ile ilgili her gün bir ‘çadır yangını’ haberi gündeme geldi. Söz konusu çadır yangınlarında çoğu çocuk 11 kişi yaşamını yitirmişti.

Şantiyelerde, konteynır yerine çadır kullanımının gerekçesi ise çadırların daha düşük maliyetli olması…

Esenyurt’taki olay sonrası yapılan ön inceleme sonuçlarına göre, işçiler, çadır yerine konteynır veya prefabrik şantiyelerde kalsaydı, yangın çıksa bile söz konusu facia yaşanmayacaktı.

Sektör çok hareketli
Üretim üsleri İstanbul, Kocaeli ve Ankara’da yoğunlaşan konterynır üretim merkezleri bu günlerde oldukça hareketli. Sektörde faaliyet gösteren üreticiler vardiya sürelerini artırmaya başladı. Zira, Van depremi sonrası kurulan çadır kentlerin tamamı boşaltıldı, depremzedeler kurulan konteynır kentlere kaydırıldı. Van’da kullanılan konteynırlar için sektördeki tüm firmalardan alım yapıldı.

Sektörü hareketli kılan bir diğer sebep ise Suriye krizi. Türkiye’ye gelmeleri beklenen 20 bin kadar sığınmacı için kurulan konteynır kentler sektöre hareketlilik getirmiş durumda. Sektör kaynakları mevsimsel hareketliliğin de artan talepte etkili olduğunu belirtiyor.

Konteynır üreticilerindeki hareketliliğin bir diğer sebebi ise Esenyurt’ta yaşanan çadır faciası. 11 işçinin yaşamını yitirdiği olay sonrası, çadır kullanımının devam ettiği şantiyelere konteynır veya prefabrik şantiye kurulması gündeme geldi.

Yurtdışında da şantiye kuruyorlar
İstanbul, Ankara başta olmak üzere Türkiye genelindeki yüzlerce büyük inşaat projesinde konteynırların yanı sıra çadır şantiyeler bulunuyor. Çadır yangınları sonrası onlarca kişinin yaşamını yitirdiği Türkiye’de, konteynır ve prefabrik şantiye üreticileri, yurtiçi yanı sıra yurtdışında da modern şantiye alanları kuruyor.

Aylık üretim kapasitesi 20 bin
Konteynır ve prefabrik üreticileri iki ilde yoğunlaşıyor: İstanbul ve Ankara… Her iki ildeki toplam konteynır üreticisi firma sayısı yaklaşık 20 tane… Yaklaşık, 6 bin kişinin çalıştığı sektörün aylık konteynır üretim kapasitesi ise 20 bin dolayında.

6 kişinin rahatlıkla kalabileceği bir konteynırın ortalama fiyatı 5 bin TL. Edinilen bilgilere göre 300 kişinin rahat bir biçimde kalabileceği prefabrik şantiyenin fiyatı da 150 bin lira. Söz konusu prefabrik şantiyelerde her türlü kullanım alanı bulunuyor.

Söz konusu konteynır veya prefabrik şantiyelerin kullanımı ise asgari 20-30 yıl. Bir başka deyişle bir inşaat firması, işçileri için aldığı konteynırı proje bitiminde başka bir yere taşıyabilir ve uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.

Incoming search terms:

  • çadır modelleri ve fiyatları

Benzer Prefabrik Modelleri

  • Nestavilla’dan Prefabrik evNestavilla’dan Prefabrik ev Nestavilla, yüzbinlerce liralık villaları aratmayacak konforda ‘prefabrik ev’ler yapıyor. Özellikle yazlık olarak büyük talep gören evler ortalama 15 günde teslim ediliyor. Sökülüp […]
  • 2012 Prefabrik Vİlla2012 Prefabrik Vİlla Arsanız varsa ve bir prefabrik konut sahibi olmak istiyorsanız eğer öncelikle iyi ve öncü olan firmalardan incelemeye başlamalısınız. Ucuz prefabrik konut sahibi olmak için deneyimli […]
  • Çelik Konstrüksiyon Lüx EvlerÇelik Konstrüksiyon Lüx Evler Asia Prefabrik Çelik Konstruksiyon evler konusunda 1964 yılından beri edindiği tecrübeyle sizlere en iyi hizmeti vermeye devam ediyor. Yaşamı Farklı Kılan modern Çelik Konstruksiyon […]
  • Dublex Prefabrik Çelik EvDublex Prefabrik Çelik Ev Dublex prefabrik evler tek katlı yapılara göre daha modernize edilmiş ve çelik ile sağlamlaştırılmış yapılardır. Normal bir prefabrik evin ömrü 25 - 50 yıl iken çelik konstrüksiyon bir […]
  • Prefabrik GarajPrefabrik Garaj Bu modern garaj paketi veya kit ideal bir boy yardımcı kapı için sağlanan alanı nedeniyle mağaza tekne, römork veya traktörler için uygun bir tavan çizgisi içermektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.