Urla’da Alt Yapı Devrimi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin su kayıplarını azaltmak, vatandaşları bol ve sağlıklı suya kavuşturmak için başlattığı yatırım hamlesi sürüyor. Bu çalışmaların en önemlilerinden birisi de, turizm alanında büyük potansiyele sahip olan Urla’da gerçekleştiriliyor.

Eskiyen içme suyu şebekesi nedeniyle sık sık arızaların ve su kesintilerinin yaşandığı ilçede, İZSU adeta “altyapı devrimi” yapıyor.
Urla’nın atıksularını arıtmak için ileri biyolojik atıksu arıtma tesisini 2009 yılında hizmete alan ve kanal altyapısı götüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçedeki tüm içme suyu şebekesini de yenileyerek 20.5 milyon liralık yatırıma daha imza atıyor.

Toplam 392 kilometrelik içme suyu şebeke yenileme çalışmaları için İZSU iki ayrı ihale düzenledi. Urla Zeytinalanı, İçmeler ve Torasan mahalleleri içmesuyu şebeke ve iletim hattı inşaatı kapsamında 186 kilometre uzunluğunda yeni şebeke döşeniyor.

7 milyon 315 bin TL’lik yatırımla gerçekleştirilecek imalat çalışmaları ilçede üç noktadan sürüyor.

Çalışmalar 17 ayda tamamlanacak. İmalatlar kapsamında 10 kilometrelik iletim hattı ve 52 kilometrelik branşman hattı da döşenecek. Bir bölgede çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz, yeni hattan su verilmeye başlanacak.

Urla merkez, Çeşmealtı ve İskele mahalleleri içme suyu şebeke ve iletim hattı inşaatı kapsamındaki ilçede imalatlara başlayan ekipler ise çalışmalarını 22 ayda tamamlayacak.

Bu iş kapsamında da 206 kilometre uzunluğunda içme suyu şebekesi, 54 kilometre uzunluğunda da içme suyu branşmanı döşenecek. Bu çalışmaların yatırım tutarı 13 milyon 241 bin TL. olacak.

Uzun yıllardır yenilenmeyen asbest, PVC ve galvaniz borular nedeniyle su arızaları ve kesintilerinin yaşandığı Urla’da vatandaşlar, böylece yeni şebekeyle birlikte sağlıklı ve kesintisiz suya da kavuşmuş olacak.

Bu sağlıklı alt yapı ile Urla’daki su kaçakları da önlenmiş olacak. Basınç yetersizliği nedeniyle su alamayan bazı bölgeler de rahatlıkla su alabilecek.

Büyükşehir Urla’da neler yaptıı?

Urla ilçesi’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmesiyle birlikte ilçede yıllardır çözülemeyen sorunlar çözüme kavuştu. Urla İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi kurularak, evsel atıkların arıtıldıktan sonra denize verilmesi sağlandı. Urla’nın sahilleri korundu. İlçede su sıkıntısını önlemek amacıyla yeni kuyular açıldı.

Su depolarının bakımı ve onarımı yapıldı. Özbek-Eğrilaman, Karapınar bölgesine şebeke döşendi. İlçenin eksik kanalları tamamlandı. Demircili Köyü’ne kanal döşendi. Tabaklar Deresi ıslah edildi. İlçede kaçaklara neden olan iletim hattı yenilendi.

Urla’nın tüm şebekesini yenilemek için çalışmalara başlayan İZSU, Zeytinalan ve Kalabak mahallelerine yağmur suyu kanalı döşüyor. 2007 – 2011 yılları arasında ilçeye yapılan tutarı ise yaklaşık 32 milyon lira.

Kaynak:http://www.yapihaberleri.net/haber/Urla-da-altyapi-devrimi.html

Benzer Prefabrik Modelleri

  • Deprem Konutları 2 Yıl Ödemesiz OlacakDeprem Konutları 2 Yıl Ödemesiz Olacak Edremit ilçesinin hemen kuzeyinden başlayan 41 kilometrelik Çevre yolunun çevresinde belirlenen sağlam bölgelerin kullanılacağını açıklayan Bayraktar, bu konuda ince eleyip sık […]
  • Vefa Group 15 Dakika da Katlanabilir Prefabrik Ev Yaptı.Vefa Group 15 Dakika da Katlanabilir Prefabrik Ev Yaptı. Vefa Group’un markası Vekon, afet sonrası barınma başta olmak üzere konaklama ihtiyacının hızlı bir şekilde giderilmesi amacıyla 6 yeni ürün geliştirdi. Kamp, şantiye ve benzeri […]
  • Servilla Çelik Villa Servilla Çelik Villa SerVilla; Çelik konstrüksiyon villa üretim tecrübesiyle, mimarlık ve mühendislik hizmetlerini de birleştirerek hafif çelik yapılar konusunda kendi tesislerinde üretim yapan sayılı firmalar […]
  • Turkiyen’in En İyi Sektörü Prefabrik EvlerTurkiyen’in En İyi Sektörü Prefabrik Evler Esenyurt’taki Marmara Park Alışveriş Merkezi inşaatında 11 işçinin yaşamını yitirdiği çadır faciası sonrası gözler konteynır ve prefabrik üreticilerine çevrildi. Önümüzdeki dönemde […]
  • Nestavilla’dan Prefabrik evNestavilla’dan Prefabrik ev Nestavilla, yüzbinlerce liralık villaları aratmayacak konforda ‘prefabrik ev’ler yapıyor. Özellikle yazlık olarak büyük talep gören evler ortalama 15 günde teslim ediliyor. Sökülüp […]

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.