YYÜ’de prefabrik derslik açıldı

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Eymir Kültür Vakfı’nın Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (YYÜ) yaptırdığı prefabrik derslik öğrenime açıldı.

Van Vali Vekili Zafer Coşkun, YYÜ Zeve Yerleşkesi’nde yaptırılan dersliğin açılışında, kentte meydana gelen iki büyük depremin yıkıma yol açtığını anımsattı.

Coşkun, olumuzlukların ortadan kaldırılması için cumhuriyet tarihinden bu yana görülmemiş bir kriz idaresinin yapıldığını ve çok güzel sonuçlar alındığını belirtti.

-”İnsanların kalpleri adeta Van’da attı”-

Türkiye’nin her kesiminden Van’a yardım yağdığını dile getiren Coşkun, şunları kaydetti:

”Bu, bizi çok duygulandırdı. İnsanların kalpleri adeta Van’da attı. Doğu-batı kardeşliği yönüyle de çok güzel bir sonuç oldu. Yapılan bu dersliği kardeşliğe bir katkı olarak değerlendiriyorum. Ülkenin birlik ve beraberliğine leke düşürmek, ülkeyi parçalamak isteyen insanlara da çok güzel bir cevap niteliğindedir. Bu eserin maddi yönünden ziyade manevi yönünün daha büyük olduğunu düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ederim.”

ODTÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Tanju Mehmetoğlu da deprem sonrasında üniversite olarak seferberlik ilan ettiklerini bildirdi. Bir yardım kampanyası başlatarak topladıkları malzemeleri Kızılay aracılığıyla Van’a gönderdiklerine değinen Mehmetoğlu, 80 bin liralık maddi yardımı ise Eymir Vakfı aracılığıyla dersliklerin yapımı için kullandıklarını söyledi.

ODTÜ Geliştirme Vakfı aracılığıyla 3 prefabrik konut da yaptırdıklarını ifade eden Mehmetoğlu, ”Bu yardımların dışında Deprem Araştırma Merkezi’ndeki öğretim üyelerimiz Van’da faal bir şekilde çalışıyor. Hasar tespit ve güçlendirme konusunda ellerinden gelen desteği veriyor. Van’ın ve YYÜ’nün yanında olmaktan dolayı mutluyuz” dedi.

-”Sesimize kulak verilmesi enerji katıyor”-

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Battal da destekleri iki yönüyle önemli bulduklarına işaret ederek, ”Birincisi, sorunumuzu çözüyor. İkincisi, sesimize kulak veren birilerinin olması enerjimize enerji katıyor. Depremden sonra bütün Türkiye bizim yanımızda oldu. İlk günden itibaren bize ses veren, sesimizi duyan ODTÜ Rektörümüz ve Eymir Kültür Vakfı’na teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Eymir Kültür Vakfı Başkanı Vasfiye İpekçi ise, üç ay önce temelini attıkları dersliğin açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi.

ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu’nun halk oyunları gösterisi sunduğu açılışın ardından, vakıf tarafından yaptırılacak 200 kişilik öğrenci yurdunun temeli atıldı.

 

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1263655&keyfield=70726566616272696B

Benzer Prefabrik Modelleri

  • Aibü Rektörlüğü Kalıcı Lojmanlar İçin Protokol İmzaladıAibü Rektörlüğü Kalıcı Lojmanlar İçin Protokol İmzaladı Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğü, akademik ve idari personelin modern konutlara kavuşması için kalıcı lojman protokolünü imzaladı. Üniversite personelinin barınma […]
  • Fü’den Van’a YardımFü’den Van’a Yardım Fırat Üniversitesi (FÜ) tarafından Van'da geçen yıl meydana gelen depremden etkilenen Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşkesine iki prefabrik ev yapıldı. Üniversiteden yapılan yazılı […]
  • Prefabrik konutların yıkımları başlandıPrefabrik konutların yıkımları başlandı Düzce'de 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinin ardından depremzedeler için oluşturulan prefabrikkonutların yıkımına başlandı. Konut sakinleri ile ekipler arasında çıkan arbedede […]
  • Van’ın 2. hastanesine yeni ödenek gönderildiVan’ın 2. hastanesine yeni ödenek gönderildi VAN - Van'da, depremden sonrası yapımına ara verilen ve Mart ayında bitirilmesi planlanan 400 yataklı Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama […]
  • Sakarya’da Bir Deprem Sembolü Daha Yok OlduSakarya’da Bir Deprem Sembolü Daha Yok Oldu Deprem dönüşümü çalışmaları kapsamında bir çok alanda çalışmalarına devam eden Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesinin karşısında yer alan prefabrik […]

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.